Nadrzędnym celem Projektu jest rozwój umiędzynarodowienia Politechniki Poznańskiej i podmiotów zagranicznych, z którymi realizowana będzie krótkookresową wymiana stypendialną. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia kompetencji osób studiujących, doktorantek i doktorantów oraz pracowników w wyniku realizacji
krótkookresowych wymian stypendialnych z uznanymi na świecie uniwersytetami oraz w wyniku aktywnego udziału w konferencjach międzynarodowych.
Celami szczegółowymi Projektu jest (1) zwiększenie liczby wymian osobowych, (2) zwiększenie spektrum uczelni współpracujących w realizacji krótkoterminowych wymian stypendialnych, (3) zintensyfikowanie wymian osobowych z uczelniami z UE i spoza niej, (4) wzrost kompetencji uczestników wymian osobowych oraz (5) wzrost jakości kształcenia uczestników wymian osobowych.
Wskazane cele Projektu zapewnią realizację wszystkich trzech szczegółowe celów Programu PROM, tj:
- rozwój kompetencji osób studiujących, doktorantów i doktorantek oraz kadry z kraju i z zagranicy poprzez realizację krótkookresowej międzynarodowej wymiany stypendialnej
- wzrost jakości kształcenia dzięki realizacji krótkookresowych wymian osób studiujących, doktorantów i doktorantek oraz kadry z kraju i z zagranicy
- wzrost liczby zrealizowanych krótkookresowych mobilności
W celu maksymalizacji osiągnięcia wartości wskaźnika określającego wzrost kompetencji i jakości kształcenia osób studiujących oraz kadry, oraz na podstawie analizy potrzeb, Wnioskodawca wstępnie wybrał łącznie pięć uczelni z – odpowiednio – Australii, Singapuru, Wietnamu, Hiszpanii i Portugalii, do realizacji krótkoterminowych wymian stypendialnych. Nie jest to lista zamknięta, a każdy wniosek o realizację wymiany będzie analizowany indywidualnie przez powołaną w Projekcie Komisję Rekrutacyjną, która będzie koordynować mobilności w sposób zapewniający maksymalizację celów Programu PROM. W przypadku doktorantek i doktorantów, w wyniku analizy potrzeb, postawiono przede wszystkim na umożliwienie im samodzielnego podejmowania decyzji o wyborze miejsca mobilności.
Wymiana osobowa z The Royal Melbourne Institute of Technology Vietnam (RMIT), University of Technology Sydney (UTS), Sydney, Australia, oraz Nanyang Technological University – NTU Singapore pozwoli uczestnikom nawiązać współpracę z uczelniami notowanymi bardzo wysoko w QS World University Rankings. Uczelnie te znane są innowacyjnych programów nauczania oraz silnego nacisku na badania i rozwój; silnych powiązań z przemysłem, dającym studentom i pracownikom naukowym możliwość realizacji projektów badawczych, staży i praktyk w realnym środowisku biznesowym; posiadania nowoczesnych laboratoriów, centrów badawczych i zasobów technologicznych; promowania wymiany akademickiej poprzez różne programy i inicjatywy, które wspierają mobilność studentów i pracowników naukowych. Zlokalizowane są one w jednych z najbardziej dynamicznych i kosmopolitycznych miast na świecie, zapewniając nowe i bogate możliwości kulturalne, zawodowe i społeczne.
Wymiana osobowa z UC w Hiszpanii oraz IPV z Portugalii pozwoli istotnie zwiększyć liczbę krótkookresowych mobilności z uczelniami partnerskimi uniwersytetu EUNICE oraz przyczyni się do lepszej integracji konsorcjum, umiejętności wspólnego prowadzenia zajęć w środowisku wielokulturowym oraz do zwiększenia kompetencji i jakości kształcenia w zakresie najczęściej obecnie wybieranego obszaru w ramach EUNICE, to jest technologii informacyjnych.