Rekrutacja uczestniczek i uczestników mobilności krótkookresowych
W ramach zadania opracowane zostaną materiały promocyjne, zasady rekrutacji (regulaminy) osób uczestniczących w krótkoterminowych wymianach stypendialnych oraz rekrutacji uczestniczek i uczestników mobilności.
Przygotowana akcja promocyjna pozwoli na upowszechnienie wiedzy wśród osób studiujących, doktorantów i doktorantek oraz kadry z kraju i z zagranicy o możliwości rozwoju kompetencji oraz wzrostu jakości kształcenia poprzez realizację krótkookresowej międzynarodowej wymiany stypendialnej oraz do wzrostu liczby zrealizowanych
krótkookresowych mobilności.
Przygotowane materiały promocyjne, informujące o rekrutacji, zostaną opracowane w sposób maksymalizujący ich możliwość dotarcia do osób z niepełnosprawnościami.
Przygotowane regulaminy rekrutacji będą zapewniać finansowanie tylko tych mobilności, które będą prowadzić do wzrostu kompetencji i jakości kształcenia.
Przygotowanie materiałów promocyjnych oraz regulaminów rekrutacji nastąpi w pierwszym miesiącu trwania projektu.
Jednocześnie, regulaminy rekrutacji zostaną tak przygotowana, aby sama rekrutacja odbywała się z zapewnieniem zasad równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, zasady równości szans kobiet i mężczyzn, a tym samym aby przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji.
W trakcie przygotowywania regulaminów rekrutacji, wykorzystanie zostaną odpowiednie dokumenty, zawierające wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji oraz standardów dostępności.
Uwzględniając specyfikę mobilności różnych grup docelowych, opracowane zostaną oddzielne reguły rekrutacji dla (1) osób studiujących, (2) doktorantów i doktorantek oraz (3) kadry.
W przypadku osób studiujących, przeprowadzone zostaną 4 rekrutacje, w terminie od listopada 2024 do lutego 2025 (uzupełnić, kto chciałby?).
Uwzględniając specyfikę Szkoły Doktorskiej, w przypadku doktorantek i doktorantów, ogłoszone zostaną dwa rekrutacje (konkursy), z terminami zgłoszeń ustalonymi na styczeń 2025 i kwiecień 2025. W każdej z nich będzie oferowanych 7 30-dniowych staży naukowych (w sumie 14 wyjazdów). Dodatkowo, oferowane będą staże 12-dniowe, w liczbie 12, z terminami zgłoszeń ustalonymi na styczeń 2025 i kwiecień 2025.
W celu zapewnienia obiektywności oceny wniosków złożonych przez doktorantów zostanie powołana 3-osobowa komisja (na potrzeby realizacji Projektu) do przeprowadzenia rekrutacji w formie konkursu. Zadaniem komisji będzie formalna i merytoryczna ocena wniosków, zagwarantowanie zasady równości szans i niedyskryminacji oraz stworzenie listy rankingowej i wyłonienie beneficjentów konkursu.
Szczegółowy Regulamin i zasady wyboru beneficjentów mobilności krótkookresowej zostaną opracowane po rozpoczęciu Projektu. Podczas oceny wniosków będą brane pod uwagę określone kryteria, m.in.: realizowanie projektu doktorskiego we współpracy międzynarodowej, wspólnie uzgodniony z instytucją zagraniczną projekt/plan badań, uwzględniający pozyskanie materiałów do pracy doktorskiej lub artykułu naukowego, w tym z wykorzystaniem unikalnej aparatury lub testowanie aparatury badawczej, dorobek naukowy doktoranta, udział w projektach badawczych, prestiż osoby zapraszającej (mentora) doktoranta i zagranicznej instytucji, etc. Wymienione kryteria powinny wyłonić najlepszych kandydatów i zmaksymalizować korzyści płynące z mobilności oraz podnieść jakość przygotowywanej pracy doktorskiej, a także pomóc doktorantom w nawiązaniu kontaktów, które ułatwią im przyszłą karierę.
W przypadku kadry, przeprowadzone zostaną 4 rekrutacje, w terminie od listopada 2024 do lutego 2025